22 Şubat 2024 Perşembe - yozgat resimleri, yozgat foto galerisi, yozgat fotoğrafları
Gönderiler

Yozgat Resimleri

1 / 33
Yozgat Resimleri 1
Yozgat Resimleri

Yozgat resimleri, Yozgat manzaraları, eski Yozgat resimleri, Yozgat resim, Yozgat foto galerisi, Yozgat fotoğrafları, Yozgat ile ilgili en guncel resimler, foto galeriler

Yozgat ile ilgili ya da bu kavramı içeren internet sitelerindeki tüm resimler, fotoğraflar ve diğer görsel materyaller aşağıda listelenmiştir. Yozgatın resimlerini büyük boyutlu görmek ve resmin yayımlandığı kaynak sayfaya gitmek için lütfen üzerlerine tıklayınız.

YOZGAT TARİHÇESİ:

İl merkezinin kuruluşu MS.16.yy'a rastlamaktadır. 1560 yıllarında Bozok ismiyle kaynaklara geçmiştir. Bozok ismi, 16.yy'da buraya yerleşmeye başlayan Bozok Türkmenleri tarafından verilmiştir. Yozgat ismi ise 1927 yılında T.B.M.M. kararıyla verilmiştir. Yozgat İl Merkezinin tarihinin çok yeni olması Yozgat ve çevresinin antik dönemde yerleşim görmediği anlamına gelmemektedir. Nitekim bölge çok eski devirlerden günümüze kadar yerleşim görmüştür. Bu, bölgede yapılan birçok araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Yapılan araştırmalar sonucu bölgede Kalkolitik dönemden itibaren yerleşimler olduğu anlaşılmıştır. Yozgat’ın genel bir kronolojisi verilecek olursa:
-    Kalkolitik Dönem: Taş ve Maden Çağı. M.Ö. 5500 - 3000 yılları arası. Bu dönem
3'e ayrılır. 
a- Erken Kalkolitik: M.Ö. 5500 - 4500
b- Orta Kalkolitik: (M.Ö. 4500 – 4000) Yozgat yöresinde Orta Kalkolitik sonlarına doğru kalıntılar ve yerleşim izlerine rastlanmaya başlanmıştır. Bu dönem merkezleri Alişar (Sorgun) ve Kaletepe Höyük’tür. (Aydıncık)  
c- Geç Kalkolitik: (M.Ö. 4000 – 3500) Bu dönem merkezleri Alişar ve Kaletepe Höyük'tür.
-Tunç Devri: (M.Ö. 3000 – 1200) Bu dönem merkezleri Alişar, Çengeltepe, Mercimektepe Höyük'tür.
-Hitit Devri: (M.Ö. 1800 – 1200) Bu dönem merkezleri Alişar, Mercimektepe - Hitit beylikler dönemi (M.Ö. 1200 - 1100).
-Frig Devri: (M.Ö. 750 – 680) Bu dönemde Alişar yöresinde Frig yerleşimleri olmuş, son buluntulara göre Kerkenez Dağı’nda (Sorgun) ortaya çıkarılan Frigce yazıtlardan burada da bir Frig kenti kurulduğu anlaşılmıştır.
-Med Devri: M.Ö. 700' lerde Alişar'da ve Kerkenez Dağı’nda izleri görülür.
-Pers Devri: Anadolu'da M.Ö. 540 - 333 yılları arasında hâkimiyetleri vardır. Merkez olarak şu ana kadar Alişar verilebilir.
-Helenistik Dönem: (M.Ö. 330 – 30) Bu dönemin başlarında Alişar’da Büyük İskender devri izleri görülür.
-Galat Çağı: (M.Ö. 280 – 25) Galatlar M.Ö. 3. yüzyılda Orta Anadolu'ya göç etmişler ve bunların Trokmi kolu, Hitit kaynaklarında Taviniya olarak geçen  (Büyüknefes Köyü) bölgeye yerleşmişler ve Tavion isimli şehri kurmuşlardır. Tavion bir ticaret merkezi olarak gelişmiştir. Bundan başka Alişar'da da Galat istilası izleri görülür.
-Roma Devri: Anadolu için Roma çağı M.Ö. 30 - M.S. 395 bu çağda Yozgat’ta birçok yerde Roma izleri görülür. (Tavion, Alişar, Tarbosthane (Sarıkaya), Yerköy)
-Bizans Dönemi: M.S. 395 - 1071 yılları arası. Şimdiye kadar Yozgat’ta Bizans izlerinin görüldüğü merkezler şunlardır: Alişar, Tavion, Çeşka, Sarıkaya ve Kazankaya Kanyonu, Yenifakılı, Özler.
-Selçuklu ve Osmanlı Devirlerine ait birçok eser de Yozgat ve ilçelerinde yer bulunmaktadır: Çandır Kümbeti, Çayıralan Çerkezbey Türbesi, Saraykent Çinçinli Sultan Hanı, Behramşah Kalesi, Çekereksu Hanı ve Köprüsü, Çapanoğlu Camii vb. (Yozgat İli, Akdağmadeni İlçesi Muşali Kalesi)

Yozgat panoraması, Yozgat kuşbakışı görüntüleri, Yozgat turistik yerleri, Yozgat tarihi binalarının ve evlerinin fotolarını da edinebilirsiniz.

Yozgat resimleri, Yozgat fotoğrafları, Yozgat manzaraları, Yozgat resim, Yozgat panoraması, Yozgat görüntüleri, Yozgat+foto, Yozgat eski resimleri, Yozgat tarihi binaları, Yozgat evleri, Yozgat eski resimleri, Yozgat turistik resimler, Yozgat kuşbakışı, Yozgat manzaraları, Yozgat kartpostal.

YorumlarToplam 3 yorum yapılmıştır.
Avatar Seç
Avatar Seçimi Yapın
 • Metin 3 ay önce

  Yozgatın adamı yiğit olur mert olur çevresi güzel olur has olur manzarası güzel olur.

 • Pagan 8 ay önce

  Heee heee samanı bol harman...

 • Mert 2 yıl önce

  Yiğidin harman olduğu yerdir Yozgat

Hatalı aramalar: Yozgat resimleri.com, Yozgatresimleri.com.tr, Yozgat+resimleri indir, Yozgat tripadvisor, Yozgat resimleri haberler com

Diğer Haberler
Yozgat İl ve İlçeleri
Diğer İller
Son Yorumlar
 • Metin 3 ay önce

  Yozgatın adamı yiğit olur mert olur çevresi güzel olur has olur manzarası güzel olur.

 • Pagan 8 ay önce

  Heee heee samanı bol harman...

 • Natalia 1 yıl önce

  Antalya çok güzel oçen krasivaya antalya seni seviyorum

 • Mert 2 yıl önce

  Yiğidin harman olduğu yerdir Yozgat

 • Fatih 2 yıl önce

  neden resim yok

 • Elanur 3 yıl önce

  Antalya da tatil yapmayı çok özledim Korona dan dolayı tatil yapamıyoruz denizi kumsalı yüzmeyi her .. Devamını Gör

 • ÖMER FARUK BAYRAM 4 yıl önce

  AH KÖYÜM YEŞİIL BANAZIM MURAT DAGIMIN SOGUK SUYU SULU YEŞİL ELMASI PANCARI BANAZ CAYIMIN AKAN SESİZ .. Devamını Gör

 • #ins Cnm Yha 4 yıl önce

  selamun aleyküm

 • İLYAS ÇİFTCİ 5 yıl önce

  Vakfıkebir eski foğraflar l defa görsel olarak yayınlandı. bir daha ekranlarda görülmedi. Vakfıkeb.. Devamını Gör

Copyright © 2017 Gonderiler.com - Tüm Hakları Saklıdır.
Gizlilik PolitikasıÇerez Politikası