31 Nisan 2024 Cuma - Bahar Nezlesi Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Geçer? Bahar Nezlesi Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Geçer?
Gönderiler

Bahar Nezlesi Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Geçer?

Sizde bahar nezlesinin nedenlerini, belirtilerini ve bu mevsimsel hastalık ile başa çıkmanın yollarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Takip Et
Yorum Yap
Bahar Nezlesi Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Geçer?

Baharın taze nefesi, doğanın uyanışı ve günlerin uzaması gibi tüm güzellikler ne yazık ki bazı kişiler için kaçınılmaz bir rahatsızlık olan bahar nezlesi ile beraber gelir. Mevsimsel rahatsızlıklardan biri olan bahar nezlesi, alerji ve nezle belirtileriyle kendini göstererek pek çok kişinin bahar aylarını buruk bir deneyime çevirebilir. Siz de bahar nezlesinin nedenlerini, belirtilerini ve bu mevsimsel hastalık ile başa çıkmanın yollarını merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Bahar Nezlesi Nedir??

Aslında bir tür mevsimsel alerjik rinit olarak bilinen bahar nezlesi çoğunlukla polenlere karşı gelişen bir reaksiyondur. Bahar aylarında ağaçlar, çimenler ve yabani otlar tarafından salınan polenler, alerjiye meyilli kişilerin bağışıklık sistemlerindeki yanıtı tetikler. İlgili yanıt sonucunda da hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kaşıntı ve tıkanıklık gibi belirtiler ortaya çıkar. Polenlerin havada yoğun olduğu günlerde ortaya çıkan belirtiler daha da şiddetlenir ve alerjik kişiler için ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.
Bahar nezlesinin yönetimi öncelikle alerjenlere maruz kalmayı en aza indirmekle başlar. Polen seviyelerinin yüksek olduğu günlerde dışarı çıkmaktan kaçınmak, pencereleri kapalı tutmak ve dışarıdan eve dönüldüğünde kıyafetleri değiştirmek gibi önlemler alınabilir. Diğer yandan doktorunuzun reçete ettiği antihistaminikler, burun spreyleri ve göz damlaları gibi alerji ilaçları da belirtileri hafifletme konusunda etkili olabilir. Hatta yine doktor kontrolünde alınacak daha ayrıntılı tedavi yöntemlerinin yanı sıra bazı alerji aşıları da bahar nezlesinin uzun vadede kontrol altına alınmasında yardımcı olabilir.

Hangi Hastalıklarla Karıştırılabilir?

Bahar nezlesi belirtileri itibarıyla benzer olan birkaç farklı durumla kolayca karıştırılabilir. Söz konusu karışıklığın önüne geçmek ve doğru tedavi yöntemini belirlemek için diğer olası durumları anlamak önemlidir. Bu durumlar şu şekilde özetlenebilir:

Bahar nezlesi ile en çok karıştırılan en temel rahatsızlık soğuk algınlığıdır. Genellikle virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan soğuk algınlığı; hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklık gibi bahar nezlesiyle benzer belirtilere sahip olabilir. Fakat soğuk algınlığı sıklıkla ateş, vücut ağrıları ve genel halsizlik ile seyreder. Bu belirtiler ise bahar nezlesi için tipik değildir. Ayrıca soğuk algınlığı belirtileri birkaç hafta içinde kendi kendine geçme özelliği gösterir.

Sinüzit, sinüslerin iltihaplanması şeklinde ortaya çıkarken baş ağrısı, yüzde ağrı veya basınç ile burun tıkanıklığı gibi semptomlar gösterir. Bahar nezlesinde ise gözlerde kaşıntı ve sulanma görülürken sinüzitte ilgili belirti tipleri nadirdir. Sinüzitin belirtileri uzun süre devam edebilir, bazen de antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

İnfluenza virüsünün sebep olduğu daha ciddi bir solunum yolu hastalığı olan grip de bahar nezlesi ile sık sık karıştırılır. Yüksek ateş, öksürük, vücut ağrıları ve titreme gibi daha şiddetli semptomlara sahip olan grip, bahar nezlesi gibi alerjik bir tepki değil bulaşıcı bir hastalıktır.

COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana hapşırma, burun akıntısı ve diğer solunum yolu semptomları bahar nezlesi ile sık sık karıştırılabilir. Fakat COVID-19 belirtileri arasında ateş, koku ve tat alma kaybı gibi daha spesifik işaretler de bulunur.

Belirtileri ve Önlemek İçin Tedbirler

Bahar nezlesinin en yaygın belirtileri arasında hapşırma, sürekli burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı ile sulanma, boğazda kaşınma, yorgunluk ve bazen hafif baş ağrısı bulunur. Gözlerde kızarıklık ve hassasiyet de görüldüğünden özellikle dış mekanlarda rahatsız edici olabilir.

Bahar nezlesini önlemek için alınabilecek tedbirlerden ilki öncelikle alerjenlerle teması sınırlamaya odaklanmak olmalıdır. Özellikle polen yoğunluğunun yüksek olduğu sabah erken saatlerde açık alanlarda bulunulmaması önemlidir. Ayrıca hava temizleyici cihazlar kullanmak, düzenli olarak evdeki yüzeyleri nemli bezle silmek de polen birikimini azaltabilir. Doktor tavsiyesiyle alınabilecek birtakım alerji ilaçlarının kullanımı da semptomları hafifletmede yardımcı olabilir. Diğer yandan bazı durumlarda immünoterapi gibi alerji aşıları uzun vadeli bir çözüm olarak önerilebilir. Sözü geçen tedbirlerin her biri bahar nezlesinin etkilerini azaltma ve bahar mevsimini daha konforlu geçirme konusunda faydalı olabilir.

Bahar nezlesi, baharın tadını çıkarmayı bekleyen pek çok kişi için zorluklar yaratır. Fakat alerjenlere maruz kalmayı sınırlayarak, uygun ilaçlar kullanarak ve yaşam tarzı değişiklikleri yaparak ilgili belirtilerin üstesinden gelmek mümkündür. Sağlık profesyonellerinin yönlendirmeleriyle bahar nezlesi yönetilebilir ve mevsimin güzellikleri daha rahat şekilde yaşanabilir.

Yorumlar
Avatar Seçimi Yapın
Son Gönderiler
Son Yorumlar
 • Nermin 29.05.2024 00:42

  Çocuk bakmak istiyorum kendi evimde

 • Sema 27.05.2024 17:23

  Bana kiralik ev lazım uygun fiyata yardimci olurmusunuz

 • Sudenur 27.05.2024 16:15

  Adım Sudenur çocuklara karşı sabırlıyım sevecenim sakinim çocuğum her türlü işini yaparım ütüsünü ya.. Devamını Gör

 • Ahmet 26.05.2024 18:13

  İskenderun da yaşıyorum öğretmenim 60 yaşinda yım yanlız yaşıyorum ciddiysen görüşürüz.. Devamını Gör

 • Mustafa 21.05.2024 16:51

  Yarına kadar çiftelerdeyim Arkadaşlık etmek isteyen bayan arkadaş var mı?

 • Mustafa 20.05.2024 23:41

  Senin o dediğin altın fiyatları 3 sene önceydi hemşerim şimdi gram altın 2.500 lirayı geçmiş. 22 aya.. Devamını Gör

 • Mutlucan 19.05.2024 12:44

  İyi günler Esma hanım birçok mesaj yazılmış ama belli ki cevaplanmamış veya aradığınızı bulamamışsın.. Devamını Gör

 • Admin 19.05.2024 11:42

  Aysu hanım haklısınız nedense kanal 7 de öyle bir sorun var ama henüz giderilmiş değil! TV sesi kısı.. Devamını Gör

 • Nevin Aysu 18.05.2024 11:57

  Dizilerde ki fon müzikleri çok açık rahatsız ediyor lütfen ilgilenin

 • Ali Atak 17.05.2024 23:58

  Ben Ali Atak iyiki yaptim bu Binayi. Yoksa millet disarda kalacakti. ?

 • TR54 15.05.2024 01:59

  Merhabalar, ben fiyatlar konusunda bilgi almak istiyorum....

 • Sultan 12.05.2024 18:13

  Urla öğretmenevinin telefonuna ulaşamıyoruz, lütfen bu konuda bize yardımcı olurmusunuz 3 gece konak.. Devamını Gör

 • Ahmet 11.05.2024 21:57

  Numara yanlış numaranızı düzeltip günceller misiniz ilanı lütfen

 • Uyumlu 11.05.2024 14:56

  İbrahim bey ben eşimle Gedize termale geleceğiz nasıl yardımcı olabilirsin mesajlaşalım

 • Duygusal Erkek 11.05.2024 00:46

  Üniversiteli kız arkadaşı arıyorum aşk heyecan verici neşe katacak arkadaşlık, dostluk yapacak birin.. Devamını Gör

 • Mira 10.05.2024 12:17

  Oyuncular değişti sanırım eski oyuncular yok bu oyunları tanımıyorum bile dizinin eski oyuncuları da.. Devamını Gör

 • İlhan 09.05.2024 22:54

  Merhaba Çeşme Çiftlikköyde kendine güvenen bayan arkadaş arıyorum mesaj yazın dönüş yaparım.. Devamını Gör

 • Salvador83 09.05.2024 16:57

  Selam seni tanımak isterim evli olmam senin için sorun olmazsa eğer bana yazabilirsin

 • Lila 09.05.2024 10:53

  Tüm hint dizilerini seviyorum hepsi çok güzel bir garip aşk ile başladı sevdamız, kanal 7 çok güzel .. Devamını Gör

 • Murat 08.05.2024 13:20

  26 yaşındayım 67 kiloyum kaslı vücuda sahip yüzmeyi seven fitnesse giden buğday tenli bir gencim giz.. Devamını Gör

Copyright © 2017 - Tüm Hakları Saklıdır.
Gizlilik PolitikasıÇerez Politikasıİletişim