Gönderiler

LYS

03 Şubat 2019 - Son Güncelleme 03.02.2019 11:57 46 Yorum Yap

LYS

LYS ile ilgili bütün gelişmelere; en taze video ve görsellere; yazılara ve haber arşivine sayfamızdan ulaşabilirsiniz. ..

LYS ile ilgili bütün gelişmelere; en taze video ve görsellere; yazılara ve haber arşivine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Lisans Yerlestirme Sinavi (LYS), Türkiye'de üniversite egitimine geçis için yapilan ikinci asama sinavidir. Ölçme, Seçme ve Yerlestirme Merkezi (ÖSYM) tarafindan yer yil Türkiye sinirlari içinde ve KKTC baskenti Lefkosa'da 82 ilde yapilmaktadir.

Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS)'de baraj puanini asabilen ögrenciler, LYS'ye girmeye hak kazanirlar. YGS'yi geçen ögrencilerin LYS'ye girmesi zorunlu degildir fakat okumak istedikleri bölüm LYS puani ile ögrenci kabul ediyorsa, mecburen LYS'ye girmek zorundadirlar.

LYS, toplamda 5 farkli oturumla gerçeklestirilmektedir. Ögrencilerin bir bölüme yerlesmeleri için en az 2 LYS oturumuna girmeleri gerekmektedir. Her bir oturum için ayri ayri ücret ödenir ve en son 2016 yilinda bu ücret 35 TL'dir.

Sinava giren ögrenciler eger ortaögretimdeki alanlarindan farkli bir alanda sinava girerlerse adayin puani kirilmaz. LYS sinav sonuçlari ÖSYM Aday İslemleri Sistemi (AİS)'ten açiklanmaktadir.

Bu gönderiye ifade bırak  
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar
Avatar Seç
Avatar Seçimi Yapın
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gonderiler.com sorumlu tutulamaz.
Bu gönderi için henüz yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!..
Son Gönderiler
En Çok Okunan Gönderiler
gonderiler.com