Gönderiler

Kurban Bayramı Tarihi

03 Şubat 2019 82 Yorum Yap

Kurban Bayramı Tarihi

Kurban bayramı tarihi ile ilgili bütün gelişmelere; en taze video ve görsellere; yazılara ve haber arşivine sayfamızdan ulaşabilirsi..

Kurban bayramı tarihi ile ilgili bütün gelişmelere; en taze video ve görsellere; yazılara ve haber arşivine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sözlükte yaklasmak, Allâh’a yakinlasmaya vesile olan sey anlamlarina gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadiyla, belirli sartlari tasiyan hayvani, kurban bayrami günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvani ifade eder.

Akilli, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayilan mümin, ilâhî rizayi kazanmak gayesiyle kurbanini keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardimda bulunmus, hemde Cenab-i Hakka yaklasmis olur.

Kurban ibadeti, İslam toplumlarinin siari sayilan ibadetlerden biri olarak asirlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’in gerektiginde bütün varligini Allah yolunda feda etmeye hazir oldugunun bir nisanesidir.

Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diger mezheplere göre ise sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber efendimizin kurbanini daima kestigi ifade edilmektedir.

KURBAN NE ZAMAN KESİLİR?

Kurban, kurban bayraminin ilk üç gününde kesilir. Kurban kesim vakti, Bayram namazi kilinan yerlerde, bayram namazi kilindiktan sonra, bayram namazi kilinmayan yerlerde ise sabah namazi vakti girdikten sonra baslar. Bayramin üçüncü günü günes batincaya kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Fakat kurbanlarin gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramin birinci günü kesmek daha faziletlidir.

Şafii mezhebine göre ise kurban bayramin dördüncü günü de kesilebilir.

Bu gönderiye ifade bırak  Toplam oy: 1
0
1
0
0
0
0
0
Yorumlar
Avatar Seç
Avatar Seçimi Yapın
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gonderiler.com sorumlu tutulamaz.
Bu gönderi için henüz yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!..
Son Gönderiler
En Çok Okunan Gönderiler
gonderiler.com