Gönderiler

Fırat Kalkanı Operasyonu

03 Şubat 2019 45 Yorum Yap

Fırat Kalkanı Operasyonu

Fırat Kalkanı operasyonu ile ilgili bütün gelişmelere; en taze video ve görsellere; yazılara ve haber arşivine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Fırat Kalkanı operasyonu ile ilgili bütün gelişmelere; en taze video ve görsellere; yazılara ve haber arşivine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Firat Kalkani Harekati, Türk Silahli Kuvvetleri destekli Özgür Suriye Ordusu'nun terör örgütleri DEAŞ ve PYD'ye karsi yürüttügü operasyondur.

Operasyonun amaci, iç savasin yasandigi bölgelerdeki sivil halkin güvenligini kontrol altina almak, göç sorununu ortadan kaldirmak, sinir bölgesindeki güvenligi saglamak ve Türkiye tarafindan tehdit olarak görülen tüm unsurlari temizlemektir.

20 Agustos 2016 tarihinde oldukça büyük bir grup muhalif, agir ve orta seviye silah yüklü elliye yakin araç ile Çobanbey'den Türkiye sinirina dogru yaklasti. 22 Agustos 2016'da, DEAŞ tarafindan Gaziantep sehrine yapilan saldiriya karsilik olarak Karkamis'a 2 havan saldirisi düzenlendi.

Türk Kara Kuvvetleri'ne bagli 60 obüs ateslenerek, Cerablus ve Menbiç bombalandi; Karkamis'ta yasayan vatandaslara sehri terk etmeleri söylendi ve bölge kisa sürede bosaltildi.

Türk Silahli Kuvvetleri tarafindan 25 Agustos 2016'da yapilan açiklamada "Topraklar ilhak edilmeyecek, Özgür Suriye Ordusu'na teslim edilecektir." ifadelerine yer verildi.

24 Agustos 2016 tarihinde sabaha karsi saat 04.00'de Türkiye Cumhuriyeti Basbakanligi'ndan, "Türk Silahli Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafindan Suriye'nin Halep kentine bagli Cerablus bölgesine terör örgütü DEAŞ'tan temizlenmesi amaciyla askeri harekat baslatilmistir." açiklamasi yapildi.

Açiklamanin hemen ardindan Cerablus agir bombardiman atesine tutuldu ve Türk Hava Kuvvetleri'ne bagli Türk savas uçaklari da 12 adet hedefi bombaladi. Bombardimandan birkaç saat sonra Türk tanklari Firat'i geçerek Özgür Suriye Ordusu mensubu askerlerle ve Türkmenlerle bir araya geldi.

Operasyonun baslamasiyla birlikte ilk belirlemelere göre 46 DEAŞ mensubu teröristin öldürüldügü açiklandi. 25 Agustos tarihinde Cerablus'a dogru harekete geçen YPG'li grup, Karkamis'ta bulunan Firtina obüsleri tarafindan ates edilerek vuruldu.

27 Agustos'ta YPG tarafindan Türk tanklarina roketli saldiri yapildi ve 1 tank hafif, 1 tank agir olmak suretiyle zarar gördü; 1 asker sehir oldu, 3 asker yaralandi.

29 Agustos tarihi itibariyle ise 400 km2'lik alanda yer alan 43 köy DEAŞ ve YPG'den alinarak kontrol altina alindi.

31 Agustos'ta Cerablus'un batisinda 1 Türk tanki roketle vuruldu ve 3 asker yaralandi. Düzenlenen operasyonlarda tanka saldiran teröristler etkisiz hale getirildi.

3 Eylül 2016'ta Türkiye Cumhuriyeti zirhli araçlari Suriye'nin Çobanbey kasabasina dogru girmeye basladi.

16 Eylül'de TSK Genelkurmay Baskanligi tarafindan yapilan açiklamada, "Azaz-Çobanbey arasindaki bölgede icra edilen harekâta koalisyon kapsaminda ABD Özel Kuvvetleri destek vermistir" denildi.

24 Kasim 2016 tarihinde Suriye Ordusu mensubu Suriye Hava Kuvvetleri, Türk Silahli Kuvvetleri'ni savas uçaklariyla vurdu.

Bu gönderiye ifade bırak  
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar
Avatar Seç
Avatar Seçimi Yapın
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gonderiler.com sorumlu tutulamaz.
Bu gönderi için henüz yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!..
Son Gönderiler
En Çok Okunan Gönderiler
gonderiler.com