Haber » Haberler » Yaşam » Cemre ne zaman düşecek? 2018 yılı ilk cemre nereye düşer?

Cemre ne zaman düşecek? 2018 yılı ilk cemre nereye düşer?

Cemre ne zaman düşecek? 2018 yılı ilk cemre nereye düşer?

Cemre nedir? İşte Cemre ne zaman düşecek sorusu 2018 yılında da merak ediliyor. İlk cemre nereye düşecek? Vatandaşlar cemre kelimesinin ne anlama geldiğini de çok merak ediyorlar.

07 Şubat 2018

Cemre, kelime karşılığı olarak kor halindeki ateş anlamına gelmektedir. Bir diğer anlamıysa, Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen bir yığındır. Divan şairlerinin, cemre zamanlarında baharın gelmesi nedeniyle önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleride Cemreviye olarak bilinir. Meteorolojik 1 olay olarak bilinen cemreyse takvimlerde ilk bahardan önce birer hafta aralıklarla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıtıcı (ısıl) güç veya sıcaklık yükselmesi olarak ta tanımlanır. Mevsimlerin değişmesiyle birlikte doğa olaylarındada farklılıklar meydana gelir. Cemre 19-20 Şubatta havaya, 2. cemre 26-27 Şubat'ta suya ve 3. cemre 5-6 Mart'ta toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur. Merak ettiklerinize haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Cemre 19-20 Şubat ta havaya, 2. cemre 26-27 Şubat'ta suya ve 3. cemre 5-6 Mart'ta toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur.

Birinci cemre havaya (19-20 Şubat), İkinci cemre suya (26-27 Şubat), Üçüncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE NE DEMEK?

Arapça kökenli 1 kelime olan "cemre"nin sözlük anlamı kor  anlamına gelir yani ateştir. Halk arasındaysa sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

PEKİ CEMRE NEDİR?

Cemre, kelime karşılığı olarak kor halindeki ateş anlamına gelir. Diğer bir anlamıysa Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yığındır. Divan şairlerinin, cemre zamanlarında baharın gelmesi sebebiyle önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleri de Cemreviye olarak bilinir. Meteorolojik 1 olay olarak bilinen cemreyse takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıtıcı (ısıl) güç veya sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanır.

Bu gönderiye ifade bırak Toplam oy: 1
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu gönderi hakkında henüz yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!..
gonderiler.com