Gönderiler

Cemre ne zaman düşecek? 2018 yılı ilk cemre nereye düşer?

07 Şubat 2018 336 Yorum Yap

Cemre ne zaman düşecek? 2018 yılı ilk cemre nereye düşer?

Cemre, kelime karşılığı olarak kor halindeki ateş anlamına gelmektedir. Bir diğer anlamıysa, Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı ta..

Cemre, kelime karşılığı olarak kor halindeki ateş anlamına gelmektedir. Bir diğer anlamıysa, Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen bir yığındır. Divan şairlerinin, cemre zamanlarında baharın gelmesi nedeniyle önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleride Cemreviye olarak bilinir. Meteorolojik 1 olay olarak bilinen cemreyse takvimlerde ilk bahardan önce birer hafta aralıklarla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıtıcı (ısıl) güç veya sıcaklık yükselmesi olarak ta tanımlanır. Mevsimlerin değişmesiyle birlikte doğa olaylarındada farklılıklar meydana gelir. Cemre 19-20 Şubatta havaya, 2. cemre 26-27 Şubat'ta suya ve 3. cemre 5-6 Mart'ta toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur. Merak ettiklerinize haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

Cemre 19-20 Şubat ta havaya, 2. cemre 26-27 Şubat'ta suya ve 3. cemre 5-6 Mart'ta toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur.

Birinci cemre havaya (19-20 Şubat), İkinci cemre suya (26-27 Şubat), Üçüncü cemre (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE NE DEMEK?

Arapça kökenli 1 kelime olan "cemre"nin sözlük anlamı kor  anlamına gelir yani ateştir. Halk arasındaysa sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

PEKİ CEMRE NEDİR?

Cemre, kelime karşılığı olarak kor halindeki ateş anlamına gelir. Diğer bir anlamıysa Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yığındır. Divan şairlerinin, cemre zamanlarında baharın gelmesi sebebiyle önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleri de Cemreviye olarak bilinir. Meteorolojik 1 olay olarak bilinen cemreyse takvimlerde ilkbahardan önce birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğü inanılan ısıtıcı (ısıl) güç veya sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanır.

Bu gönderiye ifade bırak  Toplam oy: 1
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar
Avatar Seç
Avatar Seçimi Yapın
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gonderiler.com sorumlu tutulamaz.
Bu gönderi için henüz yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!..
Son Gönderiler
En Çok Okunan Gönderiler
gonderiler.com