Gönderiler

Virginia Woolf'un 136. Yaş Günü Google'da Doodle oldu! Virginia Woolf Kimdir?

25 Ocak 2018 - Son Güncelleme 25.01.2018 02:56 632 Yorum Yap

Virginia Woolf'un 136. Yaş Günü Google'da Doodle oldu! Virginia Woolf Kimdir?

Virginia Woolf, İngiliz feminist, yazar, romancı ve eleştirmen. Doğum tarihi: 25 Ocak 1882, Kensington, Londra, Birleşik Krallık

Virginia Woolf, İngiliz feminist, yazar, romancı ve eleştirmen.
Doğum tarihi:
25 Ocak 1882, Kensington, Londra, Birleşik Krallık
Ölüm tarihi ve yeri: 28 Mart 1941, Lewes, Birleşik Krallık
Eş: Leonard Woolf (e. 1912–1941)
Filmler: Orlando, Bayan Dalloway, Deniz Feneri, Golven, Kendine Ait Bir Oda, Simple Gifts

"Bahçede koşuşturan çocukların görüyorum... Geceleri deniz sesi... neredeyse kırk yıllık bir hayat, hepsi üzerine kurulu, buna nüfuz etti: bunu asla açıklayamadım" dedi.

Bu çocukluk anıları, İngiliz yazar Virginia Woolf'un güçlü akıntı-bilinç anlatılarının ayarlarına ve temalarına ilham kaynağı olmuştu; Woolf, modern feminizmin en etkili seslerinden biri olarak eşsiz bir edebi tarzdı.

1882'de Londra'da doğan Woolf, geniş bir kütüphaneye sahip bir evde büyüdü ve yazar ve tarihçi babasını çağırmaya devam eden edebi bir ziyaretçi akışı geldi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Woolf, önde gelen çağdaş entelektüeller ve sanatçılardan oluşan bir kolektif olan Bloomsbury Grubunun ayrılmaz bir üyesi olurdu.

Woolf'un lirik yazıları, görünüşte sıradan olayların altında yatan karmaşık duyguları ortaya koyan karakterlerinin içgözlemesiyle gelişti: Big Ben'in çınlamasıyla Bayan Dalloway'daki (1925) zaman geçişini uyandıran ya da bir ailenin sahil ziyareti derin oturdu. Deniz feneri için gerginlikler (1927).

Kuramcılık, Bir Kendi Sahası (1929) ve Üç Gineler (1938) gibi, cinsiyete dayalı entelektüel tabakalaşmayı ve dönemin erkek egemen güç dinamiklerini belgeleyerek Woolf'un sarsıcı feminist bakış açısını sergiliyor.

Londra merkezli illüstratör Louise Pomeroy tarafından hazırlanan bugünkü Doodle, düşen sonbahar yapraklarıyla (işinde sık görsel bir tema) çevrili olan ikonik profilini Woolf'un minimalist tarzını kutluyor. Woolf'un sözlerinde: "Sonbahar ağaçları, sarı ay ışığında, hasat aylarının ışığı altında, emeğin enerjisini yumuşatan ve anıları düzleştiren ve dalgayı kıyıya götüren mavi ışığıyla parıldıyor."

136. doğum günüm kutlu olsun, Virginia Woolf!

Bu gönderiye ifade bırak  Toplam oy: 1
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar
Avatar Seç
Avatar Seçimi Yapın
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gonderiler.com sorumlu tutulamaz.
Bu gönderi için henüz yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!..
Son Gönderiler
En Çok Okunan Gönderiler
gonderiler.com