Gönderiler

Ramazan

03 Şubat 2019 36 Yorum Yap

Ramazan

Ramazan ile ilgili bütün gelişmelere; en taze video ve görsellere; yazılara ve haber arşivine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ramazan ile ilgili bütün gelişmelere; en taze video ve görsellere; yazılara ve haber arşivine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ramazan, İslam dini inancina göre Müslümanlarin oruç tuttugu mübarek bir aydir. Hicri Takvim'de 9. ay olarak isaret edilir. Ramazan ayinda oruç tutmak İslam dinini 5 sartindan birisidir.

Ayin hilal görünümünün ilk görülüsünden itibaren 29 veya 30 gün boyunca Ramazanin sürdügü hadislerden alintilanarak hesaplanmistir. Ramazan ayi, içerisinde Müslüman'lara Kur'an-i Kerim'in ilk ayetlerinin inmeye basladigi Kadir Gecesi'ni de barindirir.

Hangi gün oldugu bilinmemekle birlikte Ramazan ayinin 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir. Kadir gecesi ile ilgili Kur'an'in 97. süresi olan Kadir Suresinin ilk üç ayetinde Şüphesiz, biz O'nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi bin aydan daha hayirlidir. denmektedir. Ramazan orucunun tutuldugu bu ay boyunca gündogumundan önceki alacakaranlik ile günbatimindan sonraki alacakaranlik arasinda yemek-içmek ve cinsel iliskide bulunmak Müslümanlara yasak kilinmistir.

Bu gönderiye ifade bırak  Toplam oy: 1
0
1
0
0
0
0
0
Yorumlar
Avatar Seç
Avatar Seçimi Yapın
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gonderiler.com sorumlu tutulamaz.
Bu gönderi için henüz yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!..
Son Gönderiler
En Çok Okunan Gönderiler
gonderiler.com