Gönderiler

Ohal

03 Şubat 2019 - Son Güncelleme 03.02.2019 11:58 28 Yorum Yap

Ohal

OHAL ile ilgili bütün gelişmelere; en taze video ve görsellere; yazılara ve haber arşivine sayfamızdan ulaşabilirsiniz. OHAL (Olag..

OHAL ile ilgili bütün gelişmelere; en taze video ve görsellere; yazılara ve haber arşivine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

OHAL (Olaganüstü Hal), devletler tarafindan dogal afet, terör, tehlikeli salgin hastalik, ekonomik kriz, kamu düzeninin ciddi oranda bozulmasi, yayin siddet olaylari gibi durumlarda ilan edilen ve sıkıyönetim kurallarinin zorunlu olarak uygulanmasini mümkün kilan durumdur.

Olaganüstü hal durumlarinda belirli yas araliklarindaki kisiler için çalisma zorunlulugu, gerektigi durumlarda para veya mal yükümlülügüne el koyma gibi kararlar alinabilir.

Yakin tarihte Amerika Birlesik Devletleri ve birçok ABD eyaletinde, Kanada'da, Fransa'da, Filipinler'de, Kirim Ukrayna'da, Myanmar'da, Venezuela'da ve Türkiye'de olaganüstü hal durumlari belirli sürelerle uygulanmis ve uygulanmaya devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti'nde olaganüstü hal 4 biçimde bulunmaktadir; sikiyönetim, olaganüstü hal, seferberlik ve savas hali olarak 1982 anayasasinin 119-122 maddelerinde yer almaktadir.

Türkiye'de 2016 yilinin Temmuz ayinda gerçeklesen "15 Temmuz Askeri Darbe Girisimi" bastirildiktan sonra, kamu düzeninin yeniden kontrol altina alinmasi, askeri düzenin eski haline getirilmesi ve vatandaslarin huzur/refaha ulastirilmasi için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 21 Temmuz 2016 saat 01.00 itibariyle 346 kabul oyuyla 3 aylik olaganüstü hal ilan edilmistir.

Türkiye'de ilan edilen 3 ay süreli olaganüstü hal, süre olarak yetersiz kaldiginda, 3 Ekim 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu'nun karariyla 19 Ekim 2016 saat 01.00 itibariyle 3 ay daha uzatilmistir.

Bu gönderiye ifade bırak  
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar
Avatar Seç
Avatar Seçimi Yapın
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gonderiler.com sorumlu tutulamaz.
Bu gönderi için henüz yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!..
Son Gönderiler
En Çok Okunan Gönderiler
gonderiler.com