Gönderiler

Google'dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel türk bayrağı logosu paylaşımı

29 Ekim 2018 96 Yorum Yap

Google'dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel türk bayrağı logosu paylaşımı

Dev arama motoru Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı unutmadı. Özel günler vede tarihler için ana sayfasında tasarımlar hazırla..

Dev arama motoru Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı unutmadı. Özel günler vede tarihler için ana sayfasında tasarımlar hazırlayan Google 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı içinde özel bir Doodle logo hazırladı. 

29 EKİM NE ZAMAN BAYRAM OLARAK İLAN EDİLMİŞTİR?

Cumhuriyet ilan edildiği sırada henüz 29 Ekim günü bayram ilan edilmemişti ve kutlamalar konusunda da bir düzenleme yapılmamıştı; 29 Ekim gecesi ve 30 Ekim günündeki şenlikleri halk kendiliğinden organize etmekteydi. Ertesi yıl, 26 Ekim 1924 tarihli 986 numaralı kararnameyle Cumhuriyet'in ilanının 101 pare top atılarak ve planlanacak özel bir programla kutlanmasına karar verilmiştir. Ve 1924 yılında yapılan kutlamalar, daha sonra yapılacak olan Cumhuriyet'in ilanı kutlamalarının başlangıcı oldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Google arama motoru kullanıcılarına sürpriz bir Doodle hazırladı. Bu sabah tarayıcılarını açan kullanıcılar 29 Ekim için özel hazırlanan Türk bayraklı görsel ile karşılaştılar. Peki 29 Ekim ilk ne zaman bayram olarak kutlandı? 2 Şubat 1925'te, Hariciye Vekaletince (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen 1 kanun teklifinde 29 Ekimin bayram olması önerilmiştir. Bu teklif ise Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelendi vede 18 Nisan'da karara bağlandı: 19 Nisan'da ise teklif TBMM tarafından kabul edildi. 628 sayılı bu kanunla 29 Ekim, Cumhuriyet'in milli bir bayram olarak kutlanması resmi bir hüküm haline geldi. Cumhuriyetin ilan edildiği gün, 1925'ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde resmi bir bayram olarak kutlanmaya başladı.

Bu gönderiye ifade bırak  
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar
Avatar Seç
Avatar Seçimi Yapın
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gonderiler.com sorumlu tutulamaz.
Bu gönderi için henüz yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!..
Son Gönderiler
En Çok Okunan Gönderiler
gonderiler.com