Gönderiler

Anayasa

03 Şubat 2019 71 Yorum Yap

Anayasa

Anayasa ile ilgili bütün gelişmelere; en taze video ve görsellere; yazılara ve haber arşivine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Anayasa ile ilgili bütün gelişmelere; en taze video ve görsellere; yazılara ve haber arşivine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Anayasa, bir ülke üzerinde bulunan egemenlik ve bagimsizlik haklarinin kullanim yetkisinin içinde bulunan maddelere göre devlete verildigini kanunen belirleyen sözlesmelerdir.

Ülkedeki bütün yazili sözlesmelerden üstün olarak kabul edilen anayasa, bir devletin yönetim biçimini belirleyen temel kanunlardir. Genel olarak genel hükümler, temel hak ve özgürlükler, bireylerin topluma karsi yapmasi gereken görevleri ve sorumluluklari ve anayasal devlet organlarini tanimlayan bölümleri içermektedir.

Anayasalar yazili anayasa, geleneksel anayasa, yumusak anayasa, kati (sert) anayasa, çerçeve anayasa ve kazuistik anayasa olmak üzere 6'ya ayrilmaktadir.

Anayasalar bazi ülkelerde yazili, bazilarinda ise yazisiz ve genel kabul görmüs uygulamalar seklinde faaliyet göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve birçok ülkede anayasa yazili ve bütünsen bir belge olarak kabul edilmektedir.

Bu gönderiye ifade bırak  
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar
Avatar Seç
Avatar Seçimi Yapın
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gonderiler.com sorumlu tutulamaz.
Bu gönderi için henüz yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!..
Son Gönderiler
En Çok Okunan Gönderiler
gonderiler.com